Pitbull versus Voříšek II. - reakce na reakci a zpět

sobota 12. duben 2008 10:44

V pohotovosti
Z. Huspek

Počátkem března reagoval na článek - nebo spíš fejeton - Pitbull versus Voříšek majitel - chovatel zmíněného psa. Pár řádek své reakce vložil do diskuse pod článek, zbytek pak do návštěvní knihy mých stránek. Vzhledem k tomu, že fejeton na stránkách není, rozhodl jsem se přesunout texty tam, kam patří, tudíž sem. Povídání je to poněkud delší (včetně mých odpovědí) a pokud se někdo prokouše celým textem, přeji dobré počtení.

Reakce na článek - celá 6.4.2008 - 12.33

Dobrý den pane Huspeku, reaguji na váš článek Voříšek versus pitbul. Předně už název článku je zavádějící, nejedná se o plemeno amerického pitbulteriéra, jak uvádíte, ale o anglického bullteriera (tedy lovecký pes),chápu ale, že název pitbul je pro vás mnohem zajímavější a senzačnější, ale když už se snažíte o \"novinařinu\", měl by jste si nejdřív zjistit fakta než něco napíšete. Jestli vám ovšem záleží na tom, aby vaše články byli důvěryhodné a ne jen mediálně přitažlivé..

Abych se vyjádřil k dané situaci, bohužel jsem u toho nebyl a je mě moc líto, že k něčemu takovému došlo.Bylo to vůbec poprvé co Benna máme(osm let!), samozřejmě jsme vždy připraveni uhradit veškeré škody, i když psychické následky, o kterých píšete,samozřejmě uhradit nejdou. Ale když už jste načal problematiku psů,tak předpokládám, že o nich něco víte. Pes je nebo původně byl smečková šelma a boje a soutěžení o postavení v hiearchii jsou ve smečce téměř normální geneticky zakodovaná záležitost, kterou se prostě za ty tisíciletí ještě nepodařilo potlačit. Netvrdil bych, že to na psech a to i na dnes již výrazně zdomestikovaných, nechá nějaké těžké následky.Tím ale nechci nijak omlouvat chování svého psa v dané situaci. Jsem ale moc rád že nedošlo ke zranění voříška jako už se párkrát stalo nám, když pes pobíhající na volno napadl našeho psa, který byl na vodítku, sice několikrát utržil nějaký ten šrám,ale tragédii jsme z toho nedělali, prostě se to občas stane.Navíc to ve většině případů byl Něm.ovčák a to není až tak zajímavé jako kdyby našeho psa napadl pitbul,že?Ano ve městě nebo kdekoliv jinde mezi lidmi máme psa zásadně na vodítku i když lidi a hlavně děti miluje,přeci jen je to bulík a občas má chuť se s nějakým psem porovnat.

Ještě něco k k tomu, jak se o našeho psa staráme.S Bendou chodíme několikrát denně na procházku po městě,NA VODÍTKU!A pravidelně jednou denně jezdíme do lesa, aby se pořádně provětral, myslím si, že mu věnujeme víc času než někteří lidé svým dětem.... Navíc jsme zrovna s vámi uzavírali pojistku(o tom jste se ve svém článku nezmínil) hlavně kvůli psu,kdyby náhodou způsobil nějakou škodu, což se zatím nestalo, naštěstí.

Chovám tyto psy už 16 let a zatím jsem neměl žádný problém, spíše jen ten, že mého psa napadl jiný, který pobíhal na volno, což si myslim, že o lecčem nasvědčuje. Klidně vás mohu pozvat, aby jste se přijel podívat i na ostatní naše psy, aby jste viděl, že to nejsou žádné krvelačné bestie. Navíc znáte i Benna, o kterém ve vašem článku píšete, několikrát jste s ním přišel do kontaktu a tak víte, že to je pes plný radosti,který je nejraději, když může s někým blbnout, proto jsem moc nepochopil váš štvavý článek.Vím, že je dnes moderní mediálně štvát proti takzvaným bojovým plemenům, uměle vyvolávat hysterii,ale lidem, kteří toto dělají, bych doporučil nastudovat si statistiky napadení lidí psy.Zjistí,že na prvních místech figurují plemena jako jsou kokršpaněl,německý ovčák,jezevčík,jagteriér,dalmatin,rotweiler,atd....

Ještě k vašemu vyjádření ke mě-myslim si, že vám může být úplně jedno, jaký životní styl já vyznávám,ať už bych byl punkér,metalista,skinhead nebo třeba člověk,který se zabývá tím,že hází špínu na všechny kolem,aniž by si zametl před svým prahem(prudič???).Doufám, že moje reakce bude k přečtení veřejnosti,protože netušim,do jaké míry na vašem vebu funguje cenzura,abych pravdu řekl,vůbec ho nenavštěvuji.S pozdravem Paidar.

PS:Kdyby jste se rozhodl napsat o nás nebo našich psech,kočkách a podobně ještě nějaký článek,klidně mne kontaktujte,ochotně vám poskytnu potřebné informace,aby nedocházelo k tomu, že polovina z toho, co píšete, jsou vaše výmysly.

 

Odpověď: 7. 4. 2008 (20:38)

I tobě dobrý den, Davide. Moje odpověď bude stručnější, něž Tvá reakce na popis události, jejíž příčinou byl Tvůj Benn. V první řadě se musím ohradit k Tvému tvrzení o výmyslech. Článek je popisem události tak, jak jsem jí byl svědkem. Nic vymýšlet nebylo potřeba. Pouze poslední odstavec je formulován jako úvaha.
Pokud se podíváš na další moje věci jak na mém webu, tak na blogu lidovek, nejsou ani příliš kritické, anebo dokonce kontroverzní. Články v novinách (to je ona Tebou v uvozovkách označená novinařina) jsou většinou o Loučimi a tam se snažím být jenom pozitivní, i když kritizovat by se dalo v poměru 1:1!
Poněkud jsem nepochopil, proč jsi dal své vyjádření k článku do návštěvní knihy mého webu, když článek je na bigbloger lidovky a proč mluvíš o cenzuře? Nesouvisí to s tím, že jsi to ani pořádně nečetl? Protože jinak by sis mohl všimnout, že na blogu je 18 reakcí a jsou tam jak souhlasné, tak kritické. Přitom mám samozřejmě možnost příspěvky do diskuse mazat, čili dělat cenzuru - ale proč? Totéž platí o NK mého webu - člověk pod Tvým vyjádřením mě taky neplácal po rameni a jeho názory jsem tam nechal.
Závěrem něco k Tvému psu - je to už asi 3 roky, s naším jezevčíkem jsem chodil nahoru nad třešňovku až na horizont. Dnes už jen sporadicky, je mu 13 let a je to starší pán... Na pastvině byla Michala s vaším psem, který běhal na volno. Naštěstí si zdálky všimla že jdeme a uvázala ho. Potom jsme se setkali. Ačkoliv náš pes přátelsky vrtěl ocasem (jistě znáš lépe než já význam tohoto pohybu), váš po něm tvrdě vystartoval a Michala měla co dělat, aby ho udržela. Takže Tvoje tvrzení o psu plném radosti, který si chce pouze zablbnout, musím brát se značnou rezervou. Možná se tak chová k lidem, ale k jiným psům těžko.
A úplně závěrem k Tvému životnímu stylu - každý má nárok žít si tak, jak uzná za vhodné. Pokud jsi alespoň trochu sebekritický, tak musíš uznat, že hnutí skinheads vyznává poněkud jiné hodnoty než většinová společnost a příklon některých odnoží hnutí k nacismu nebo neonacismu u nikoho žádné nadšení nevyvolává...
Tolik jen pár řádků k Tvé reakci na můj „štvavý" článek (sakra, připomíná mi to rétoriku KSČ, ti také používali výraz jako „štvavé" imperialistické vysílání Hlasu Ameriky, „štvavé" články z disentu...) ale to už je zase o něčem jiném.


Reakce na odpověď: 7. 4. 2008 (22:32)

Dobrý večer,

je pravda, že na váš blog nechodím,takže jsem reakci zařadil bez předchozího zorientování se na stránkách.

K mému životnímu stylu,myslím si, že to, že nesouhlasím s imigrační politikou našeho státu, rozrůstajícím se miltikulturismem, kriminalitou a pozitivním rasismem ze mě okamžitě nedělá neonacistu! Podle mých zkušeností můj názor sdílí odhadem tak 80% většinové společnosti, ale někdo ovšem říká svoje názory na rovinu a někdo je raději drží pod pokličkou, aby nebyl označen za toho "neonacistu", jak je to dnes velmi moderní. Rozhodně mně to přijde přijatelnější než se bavit např. napadáním slabšího pohlaví a podobnými zvrhlostmi, to je zase extrémismus z mého pohledu, to si opravdu myslim, že většinová společnost vyznává jiné hodnoty něž toto. A najde se toho mnohem víc...

Proč jsem použil slovo štvavý? Váš článek na mne a nejen na mne, ale i na lidi, kteří mě na něj upozornili (a nebyli to moji blízcí), na mě opravdu působil tímto dojmem. Prostě senzachtivé čláky z plátků typu Blesk,Aha,atd.. Už jen záměna rasy psa Bulteriéra za Pitbulteriéra (z kterého jde díky "mediálnímu honu na čerodejnice" mnohem větší strach) tomu nasvědčuje.

Nikdy jsem netvrdil, že se náš pes nechová nepřátelsky vůči některým jiným psům, zatím se nám to daří zvládat (až na tento politováníhodný jediný případ)a poslední dobou i zdárně potlačovat, Benn stárne a povahově se zklidňuje. Ale myslím si ,že rozhodující je jeho přátelská povaha k lidem a dětem obzvlášť, dokonce na lidi ani neútočí "verbálně" za plotem jako většina psů. Bohužel nesnášenlivost našeho Benna vůči ostatním psům (ne všem,má mezi nimi i kamarády) byla zapříčiněna napadením německým ovčákem pobíhajícím na volno po sídlišti a nezvladatelným ze strany majitele. Našemu psu byli tehdy čtyři měsíce, skončil dost potrhaný a od té doby se prostě ke kontaktu s jinými psy staví takto. Nikdy jsem ho ale na žádné psy neposílal, naopak za jakoukoliv agresivnější reakci je potrestán.

Z vašeho článku vyplynulo, že se o psa ani pořádně nestaráme a vyvenčí se chudák jen v Loučimi, kde si vybíjí svojí "agresivitu". No musím znova konstaktovat, že kdyby všichni lidé věnovali svým dětem tolik času a péče jako my našim psům, bylo by u nás o mnoho pochybných existencí méně.

Nakonec snad ještě k oné události "tak jak jste jí byl svědkem" - já u toho nebyl, ale vím určitě, že p.Blahutová potom neobvolávala sousedy, tedy ani vás s tim, že se nic nestalo, jak píšete.

Taky pár slov ke zmiňovanému hravému Voříškovi. Od několika lidí už jsem slyšel, že si rozhodně nedělá starost s tím, jestli někoho rafne nebo ne. Když jdu s Benem okolo, chvílemi to vypadá jako by chtěl zbořit dům a boudu, ke kterému je řetězem přikurtován, jak řádí. Dokonce k němu nemá důvěru ani stará paní, jež je jeho majitelkou. Ale koho by zajímal agresivní voříšek, že?Lepší je "krvelačný pitbul", to vždy pár senzachtivých jedinců zaujme.Neříkám, že je to vina pejska a ani se nedivim, že není dobře socializovaný, to ani nemůže, lidi moc často nevidí a většinu dne tráví přivázán na řetězu a o vlídné slovo asi taky moc nezavadí,ale tohle není moje starost a jak vidno zrovna to někoho taky nezajímá.

Původně jsem nechtěl vůbec reagovat, ale způsob podání vašeho článku o dané situaci a následné přetvařování vůči dotyčné rodině, která o vašem článku neměla ani ponětí, i když jste s nimi od té doby mnohokrát mluvil a byl u nich na návštěvě,mě docela nadzvedla.

Podobných případů se na vesnicích stávají stovky, psi se poperou a pokud se žádnému nic nestane, tak se zase nic tak extrémně hrozného nestalo, myslím si, že v naší společnosti se děje mnohem daleko horších věcí, které by zasluhovali něčí pozornost(viz příloha).

Kdyby jste o mě (třeba) zase někdy chtěl psát, klidně mne kontaktujte, rád vám poskytnu skutečné informace(to mluvím za sebe) a nebude mi dělat problém daný případ s vámi probrat osobně...

Žiju bohužel v přesvědčení a životním názorem "nemontuj se do soukromých záležitostí lidí, které neznáš, nikdo to pak nebude dělat Tobě". Bohužel vidím,že to tak nefunguje.Ještě k mým koníčkům a zájmům,kdyby jste o mě chtěl ještě něco psát,kromě toho, že jsem holá lebka..., taky cvičím,rád chodim na vícedenní výlety do přírody,boxuji,sbírám nože,mám rád kynologii,lepím plastové modely a taky tak trochu sponzoruji útulek v Plzni na Valše(kam když jedeme, vezeme pytle psího žrádla a necháváme tam i nějaké peníze.Trochu se angažuju i do projektu navrácení Tetřeva Hlušce zpět do volné přírody,ač to bude pro někoho možná neuvěřitelné...

S podravem David Paidar.

 

  8.4.2008  18.39: odpověď

Ahoj Davide,
ještě jednu reakci mi dovol a pak toho necháme, protože to k ničemu nevede. Tvůj životní styl je mi lhostejný, ale na imigranty si budeš muset zvyknout, ve světě to jiné není a my nejsme od světa izolovaní.
Jestli jsi v článku vyčetl, že se o psy nestaráte, tak jsi asi četl jiný článek.
Koho paní Blahutová obvolávala mimo mě nevím, ale k nám volala a slova v článku jsou autentická. Jestli ona nebo Michala tvrdí, že nikoliv, tak někdo lže.
Proč si paní Sirovátková pořídila psa jsem nepochopil a jaký tím pádem má ten pes život je mi jasný. Je mi ho líto, ale co s tím naděláš.
Mluvíš o jakémsi přetvařování – nechápu, co máš na mysli. V článku není nikdo jmenován, není tam ani místo, kde se to přihodilo, aktéři jsou anonymní. Nevím dost dobře, proč bych se měl se svými sousedy kvůli incidentu se psem přestat stýkat a kamarádit, nebo s nima válčit? A zpovídat se komukoliv z toho, co píšu na web anebo se ho dokonce ptát? To už by snad byla opravdu cenzura, ne?
Pokud budu potřebovat informaci o chovu psů, rád se na Tebe obrátím. Osobně.
V tom, co děláš Ti přeju hodně úspěchů a jak říká pan Blahut (toho taky v článcích – i novinových – dosti často cituji a neptám se, jestli můžu nebo ne): ať se ti dílo daří.

 

 Reakce na odpověď: 8.4. 2008, 21:41

Je to asi jediná věc, na které se shodneme, že tato diskuse k ničemu nepovede....
Vím, že si budu muset zvyknout na přistěhovalce, na to, že nebudeme moct pouštět své děti po setmění ven a na spoustu jiných "vymožeností", které nám vládní imigrační politika přichystala. Nejsem blázen, abych si myslel, že s tím něco sám udělám,ale je mi upřímně líto, že se naše zem, kterou mám od srdce rád, žene do něčeho podobného jako je stav v Holandsku, Francii, apod., kde "soužití" s imigranty prostě nefunguje, ať se o to někteří politici snaží sebevíc.Myslim si že zdaleka ne všechno, co je běžné ve světě, je dobré i pro nás. A myslím si také, že kvůli tomuto názoru nejsem neonacista a hlavně můj názor je čistě moje osobní věc!!! Ale pořád nechápu, jak souvisí moje zaškatulkování mezi holé lebky s případem Benna a voříška Broučka, bohužel v tom pořád vidím nádech bulvárního senzachtivého a nerealistického tisku a jako takový ten článek prostě hodnotím.
Nemusím doufám vysvětlovat, že když mě p.Blahutová nebo Míša řeknou, že nikdo nikam nevolal a vy tvrdíte opak,o kom si pak myslím, že lže. Navíc nechápu ani jaký by mělo smysl volat zrovna vám, když se poperou psi.
V článku sice nikdo jmenován není, ale za předpokladu, že na váš web chodí asi většinou lidé, kteří mají s Loučimem něco společného, tak bylo od začátku jasné, že nebylo nutné ani nikoho jmenovat.
Taky jsem nepsal, aby jste se přestal stýkat nebo kamarádit se svými sousedy, otázkou je, jak si tuto podpásovku přeberou oni a jestli vy na to máte žaludek.
Ještě k tomu, jestli jsem četl jiný článek nebo ne. Nečetl. Vaše vyjádření typu "aby pes měl něco výběhu, tak ho naloží do auta, odveze k rodičům, kde pitbula vypustí na dvorek" je co??? Vaše ničím nepodložená smyšlená formulace. Kupodivu Míša vozí Benna do Loučima ne kvůli tomu, aby se "chudáček" proběhl na dvorku, ale pro to že ho její rodiče mají rádi a mají radost, když ho alespoň jednou za týden vidí. Připadá mi, že vám vyloženě vadí, když tam jezdí a to ne jen kvůli vašemu článku...
Děkuji za přání úspěchů, ale nejvíc mě potěší,když o sobě a své rodině (i když třeba jen okrajově) nebudu muset číst příspěvky, jejichž autor o mě téměř nic neví, a které mají evidentní snahu mě v první řadě někam zaškatulkovat, aby byl článek senzačnější.
S pozdravem David Paidar.

Na tento e-mail jsem už neodpovídal, protože tady už není co řešit. Názor na celou záležitost nechť si každý čtenář udělá sám...

Zdeněk Huspek

Zdeněk Huspek

Zdeněk Huspek

Píše fejetony, povídky (ty už méně), novinové články, komentáře k vlastním fotografiím (fotoblog) na vlastních webových stránkách. V blogu postřehy a události z pohledu obyčejného člověka.

Živnostník co do způsobu obživy, příležitostný novinář, fotograf, webmáster vlastních stránek, počítačový nadšenec. Obyvatel západních Čech s přiměřeně skepticko-optimistickým náhledem na svět. Ročník 47´.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora