Jsem desátý aneb co je to za technicus terminus ten letní čas?

sobota 29. březen 2008 20:03

Ještě v úterý tento týden to u nás vypadalo jako v zimě. Na teploměru pět pod nulou, na dvoře sníh, ze střechy visely v ranním slunci jiskřící rampouchy. Dokladuje to snímek pořízený v půl osmé ráno.

okap.jpgDnes je sobota a po půlnoci se máme přeladit na letní čas. Sníh sice ze dvora a strání kolem naší vesničky (jsme v nadmořské výšce 518 metrů) zmizel, nicméně na volných plochách zalesněných kopců západní Šumavy, na které se dívám z okna od počítače, pořád ještě leží. A dokud nezmizí odtamtud, nemůžeme mluvit o jaru. A to máme od zítřka čas přímo letní!

Podle psychiatrů přechod na letní čas nevadí většině lidem a jen každý desátý má problémy s tím, že musí vstávat o hodinu dříve. Podle psychiatrů (konkrétně to řekl Ivan David, co nějaký čas dělal ministra zdravotnictví) jsem ten desátý, který má s letním časem problém. Nikoliv kvůli vstávání do práce, to musím pouze jednou týdně, jinak si pracovní čas určuji sám, ale kvůli změně rytmu. Ráno mě budí sluníčko, které jukne do ložnice (jeho paprsky, nikoliv slunečná víla v průsvitné košilce, i když takové buzení bych možná i přivítal), kouknu na budíka, je sedm, protáhnu se a vstanu. Od nedělního rána kouknu na budíka, bude sedm a venku tma. Nebo šero. Co s tím (můj soused, chodský rodák, používá rčení: copa nýčko?) mám dělat? Už slyším odpověď – když nemusíš vstávat, tak spi do osmi a počkej na sluníčko! Jenomže to už bude v skutečnosti devět! A do devíti zase spát nevydržím!
Na druhé straně je pravda, že je večer déle vidět, ale to mi naprosto k ničemu není. Ba naopak. Práce kolem chalupy se tím prodlužuje do večerních hodin a k počítači člověk zasedá sice nadýchaný čerstvého vzduchu, ale poněkud znavený… Jeplaz1.jpg také pravda, že organismus se přizpůsobí za několik dnů novému rytmu a potom je všechno v pořádku. Do posledního zářijového víkendu. To se to zase bude měnit. A v této souvislosti mě napadá, jestli je název letní čas ten správný technicus terminus, jak řečeno v titulku. Začíná v období jara, končí v období podzimu. Letní čas v člověku vyvolává úplně jiné asociace, než je sníh na dvoře. Třeba takové, jako vidíme na snímku od moře v Itálii. Mít pro změnu času tři názvy – jarní, letní a podzimní je patrně nesmysl a tak necháme na hlavě. Požadovat zachování jednoho času pro jednu zemi je nesmysl, protože kromě Islandu, části Grónska, norských ostrovů Jan Mayen a Špicberky používá se letní čas v celé Evropě. Na léto si ještě chvilku počkáme, s další změnou v září už se nějak popereme.

A zatím se můžete podívat na pár snímků předjaří v okolí naší vesničky (na jejích stránkách ) a na Italský cestopis na stránkách autora.

Příjemné, o hodinu časnější vstávání!

Zdeněk Huspek

Zdeněk Huspek

Zdeněk Huspek

Píše fejetony, povídky (ty už méně), novinové články, komentáře k vlastním fotografiím (fotoblog) na vlastních webových stránkách. V blogu postřehy a události z pohledu obyčejného člověka.

Živnostník co do způsobu obživy, příležitostný novinář, fotograf, webmáster vlastních stránek, počítačový nadšenec. Obyvatel západních Čech s přiměřeně skepticko-optimistickým náhledem na svět. Ročník 47´.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora